Konference SCP představila koncept futuristických měst dneška

Pardubice, 23. června 2016 – konference Smart Cities: Cesta pro chytrou budoucnost úspěšně nastínila možnosti moderních nových technologií, které lze již dnes s úspěchem aplikovat do ekosystému měst a obcí v České republice. Stanou se Pardubice vzorem pro ostatní města?

Celodenní setkání zástupců ministerstev, místních samospráv, podnikatelů, firem a univerzit se neslo ve smyslu představení pilotních projektů a inovativních řešení v oblasti Smart Cities, tedy konceptu tzv. „chytrých měst“. Hlavními tématy konference byly ekologická mobilita a obecně snižování ekologických zátěží měst, efektivní dopravní systémy a obslužnost a také zefektivnění chodu státní správy vůči obyvatelům.
Účastníkům tak byl představen koncept města, které vám nahlásí volná parkovací místa. Nad parkovištěm vám rozsvítí pouliční osvětlení, které se umí nastavit dle intenzity světla a frekvence průchodu obyvatel. Poté vás navede k nejbližšímu stojanu s kolem k zapůjčení, který si otevřete čipem v hodinkách. Potřebujete-li pak připojení k internetu, stačí zastavit u nejbližší zastávky MHD, která slouží jako stanice veřejné wi-fi. Na zastávce se můžete s klidem posadit, neboť se nikde neválí nepořádek z přeplněného odpadkového koše, jelikož ten se umí sám přihlásit o vysypání. Přes telefon si domluvíte schůzku na úřadě na příští den atd.
Tato řešení nejsou jen hudbou budoucnosti, ale lze je již dnes efektivně uvést do praxe.

„Základem jakéhokoli pokroku je vize, kterou je třeba naplňovat. Lidé v době Julese Verna také nevěřili v budoucnost plnou ponorek a raket, čemuž se dnes můžeme jen lehce pousmát. Námi navrhovaná zlepšení a technologie jsou již roky úspěšně používány ve firmách a podnicích a nyní je čas využít jejich potenciálu i v běžném životě ku prospěchu nás všech. Jinými slovy – musíme zástupce měst a obcí naučit myslet smart, tím je třeba začít…“ okomentoval přínos myšlenky „chytrých měst“ Tomáš Krátký, ředitel společnosti Smart City Point, která konferenci pod záštitou primátora Statutárního města Pardubic Martina Charváta, MMR, MžP a MD pořádala.
V druhé polovině konference proběhlo slavnostní oznámení započaté spolupráce mezi SCP, AUTO IN a Městskou policií Pardubice na podporu elektromobility ve městě. ,,V rámci spolupráce jsme Městské policii Pardubice předali k užívání kompletně vybavené hlídkové elektro-vozidlo Nissan Leaf. Stejné vozidlo jsme pak zapůjčili SCP, se kterými společně prosazujeme koncept Elektrocity Pardubice.“ uvedl během konference zástupce společnosti AUTO IN, Petr Vavrouš.
Závěrem konference došlo k vyhlášení výsledků soutěže BUĎ SMART, ŽIJ SMART Pardubice 2020, kdy byly zástupci SCP oceněny nejlepší nápady Pardubáků přispívající k myšlence „chytrých měst“.
Zástupci Smart City Point zároveň představili účastníkům konference nový nástroj na podporu rozvoje chytrých měst v ČR, kterému říkají PASCAL. ,,PASCAL (Pardubice Smart City All List) je výukový program, nebo chcete-li jakási kuchařka pro chytré město. Jsme přesvědčeni, že koncept smart city není jen doménou velkých měst, které na to mají kapacitu. Zástupce jakéhokoli města či obce, který chce s problematikou smart city začít, by měl vědět, jak na to a jaká jsou úskalí – k tomu PASCAL slouží. Je to návod, jak udělat město chytré. Počínaje dnešním dnem je kostra PASCALa uveřejněna na našich stránkách www.scpoint.eu a postupně ji společně s partnery budeme plnit dalšími návody a projekty.“ uvedl na závěr za SCP Tomáš Krátký.

SCP_23_6_2016_03 SCP_23_6_2016_04

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *