Pardubický SMART CITY POINT cílí na bezpečnost cyklistů ve městě

Pardubická organizace SMART CITY POINT, do které město od začátku roku soustředí veškeré své ,,smart“ aktivity, se rozhodla vyřešit problém s krádežemi jízdních kol v Pardubicích – jak jinak, než chytře.

Město Pardubic je dlouhodobě známé jako město koní, perníku, hokeje, ale také cyklistiky. Ta tu má svou velkou tradici především díky rovinatému terénu a relativní dostupnosti většiny významných městských bodů. Bohužel ruku v ruce s rozvojem dopravních opatření pro cyklisty a růstem počtu jízdních kol v ulicích (dle některých statistik jsou Pardubice dokonce městem s největším poměrem jízdních kol na 1000 obyvatel v Evropě) roste i počet krádeží jízdních kol, především pak o prázdninách.

To přiznává i mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Pardubického kraje npprap. Bc. Eva Maturová: ,, Ačkoliv jsme nedávno dopadli partu, která nejen na území Pardubic kradla jízdní kola, oznámené krádeže v centru města ve statistikách neklesají. Pachatelé jsou občas bez práce, protože majitel jim kolo na ulici naservíruje bez jakéhokoliv zajištění jen tak opřené o prodejnu, ale jsou i případy, kdy se zmocní kola opatřeného velkým zámkem téměř o průměru desetikoruny.“[1]

Smutnou statistikou je bohužel skutečnost, že celých 72 % jízdních kol bylo odcizeno z veřejných prostranství. To je i důvodem, proč město Pardubice ve spolupráci s organizací SMART CITY POINT připravuje řešení, které by tento problém mělo komplexně vyřešit. ,,Navržené řešení nazýváme SMART BIKE STATION, neboli SBS. Jedná se bezpečnostního cyklostojan s elektrickým zámkem, který je navíc snadno ovladatelný pomocí platební karty či Pardubické karty. Dle dosavadních testů se z něj ještě odcizit kolo nepodařilo. Oproti stávajícím bezpečnostním stojanům pak toto řešení nezatěžuje cyklisty povinností vozit s sebou těžkou zámkovou vložku.“ doplňuje ke spolupráci ředitel SMART CITY POINT, Tomáš Krátký.

Ten dále uvedl, že v současné době se se zástupci města řeší rozmístění SBS, ale také vhodný model financování projektu. Od začátku příštího roku by pak měli být SBS instalovány na strategická místa ve městě a krádeží kol by tak mělo rapidně ubýt.

[1] Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/kradeze-kol-neklesaji.aspx

bezpecnost-cyklistu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *