SMART CITY POINT odhalil své budoucí plány na konferenci Digitální Česko – dorazili i zástupci města Pardubic

Dlouho očekávaná mezinárodní konference Digitální Česko proběhla poslední únorový den v Praze. Za účasti radních města Pardubic Martina Charváta a Jana Řehounka tam své vize a plány představila i pardubická organizace SMART CITY POINT, se kterou město nedávno uzavřelo spolupráci.

Konference měla za cíl otevřít dialog mezi českou státní správou a soukromým sektorem nad klíčovými otázkami digitálního světa. Diskuze byla vedena v rámci oddělených panelů, z nichž každý reprezentoval jednu stěžejní oblast digitalizace současnosti.

Návštěvníci konference tak měli možnost shlédnout prezentace a zapojit se do diskuze s řečníky v panelu Smart Cities, kde kromě pražské primátorky Adriany Krnáčové vystoupil i viceprezident nadnárodní korporace Hitachi Hans Lindeman, generální manažer společnosti Uber Lokman Kuris, Patrik Jalamudis za České radiokomunikace a také ředitel pardubické organizace SMART CITY POINT Tomáš Krátký. Čestnými hosty bloku Smart Cities pak byli i primátor statutárního města Pardubice, Martin Charvát a náměstek pro rozvoj města Jan Řehounek – tedy pardubičtí radní, kteří minulý týden představili veřejnosti svůj záměr vytvořit z Pardubic výkladní síň Smart Cities v ČR a spolupracovat na tomto záměru právě s platformou SMART CITY POINT.

Diskuze byla vedena v přátelském duchu až do chvíle, kdy se pražská primátorka ohradila proti jednomu z cílů SCP (Smart City Point) standardizovat napříč Českou republikou nástroje k aplikaci jednotlivých projektů Smart Cities. ,,Každé město je individuální a prostě nelze kopírovat nástroje a postup při aplikaci projektů Smart Cities z jednoho na druhé.“

Ředitel SCP Tomáš Krátký následně svou myšlenku konkretizoval: ,,Nejde nám o to dělat věci tzv.copy based z města na město, ale existují postupy a projekty, které se neustále opakují a bylo by tedy i značně neekonomické vymýšlet něco, co už vymyšlené je a jinde to funguje. Činnost SCP spočívá právě v tom otevřít dialog a přivést k jednomu jednacímu stolu zástupce veřejné správy, soukromé sféry, ale i akademické sféry a občanů a vytvořit tak funkční platformu, která je schopna obsáhnout potřeby Smart Cities v konkrétní municipalitě. Tak to děláme i v Pardubicích, kde již v rámci platformy pracujeme na hlavním strategickém dokumentu Smart Cities pro Pardubice – Smart City Pardubice2020, jehož výsledky občané Pardubic uvidí již brzy.“

Pardubický SMART CITY POINT odhalil v rámci konference i své nejbližší plány. V červnu chce začít vydávat čtvrtletník SMART CITY POINT magazín, který bude průvodcem světem Smart Cities u nás i v zahraničí a který bude dostupný široké veřejnosti zdarma. Hlavním plánem SCP je však na podzim otevřít v centru Pardubic unikátní SMART CITY POINT PARK, který bude vizualizací ,,chytrého města Pardubice“. ,,Bude se jednat o zcela na české poměry unikátní věc. Chceme z našeho parku udělat i významnou turistickou atrakci regionu a ukázat tak občanům nejen v Pardubicích, jaké to bude, až to bude… Chceme jim dát možnost osahat si jednotlivé smart technologie, pochopit je a dát jim tak i možnost poskytnout vedení města pozitivní zpětnou vazbu na to, kam by se mohl a měl rozvoj města ubírat.“ doplnil Tomáš Krátký.

Konference Digitální Česko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *